Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na łomżyńskim cmentarzu

Robert Orzechowski
Polskapresse
1 listopada 2011r., od godz. 8.00 do 17.00, po raz kolejny odbędzie się kwesta na rzecz ratowania nagrobków na zabytkowej nekropolii przy ul. Kopernika w Łomży.

Z puszkami w rękach stać będą działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, samorządowcy, w tym przedstawiciele władz Łomży, parlamentarzyści, członkowie komisji opieki nad zabytkami PTTK, łomżyńskiego środowiska artystycznego i kulturalnego, pracownicy wyższych uczelni i harcerze. Nie zabraknie dziennikarzy i społeczników. Wszyscy będą zbierać pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków historycznego cmentarza, porównywanego do warszawskich Powązek.

Zbiórka ruszy 1 listopada o godz. 8.00, potrwa do godz. 17.00 przy cmentarnych bramach. Wolontariusze będą mieć specjalnie oznakowane puszki oraz identyfikatory, a ofiarodawcom będą przylepiać do kurtek i płaszczy naklejki z logo kwesty. Jej sztab będzie mieścił się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży – to tam pieniądze będą liczone.

W ubiegłym roku przez dwa dni trwania zbiórki zebrano 48 tys. zł. Przy udziale służb ochrony zabytków i proboszcza parafii katedralnej w 2011r. odnowionych zostanie łącznie szesnaście obiektów, cztery z nich zostały wykonane nieodpłatnie przez jednego z wykonawców – są to dwa nagrobki i dwa krzyże metalowe.

Kwesta Ratujmy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne ma już swoją historię, pierwsza została zorganizowana w 1984 roku. Od tego czasu udało się odnowić ponad 180 zabytkowych nagrobków, liczącej 210 lat, łomżyńskiej nekropolii.

Akcję przez lata wspierały znakomite osobowości, m.in. nieżyjący już prof. Jerzy Waldorf, Hanka Bielicka, ostatni Przezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Nadal zachęcają do ofiarności Łomżyńscy Biskupi, Halina Miroszowa, Jolanta Kwaśniewska, prof. Janusz Tazbir czy prof. Adam Dobroński.

Do wrzucenia datku do puszki zachęca również Prezydent Miasta Łomża, Mieczysław Czerniawski: „Musimy dbać o ten wyjątkowy, historyczny cmentarz, bo musimy dbać o pamięć..., bez niej nie będzie naszego narodu”. Cmentarz w Łomży jest rodzajem Mauzoleum – pamiątką przeszłości miasta, jego niepisaną historią.

Źródło: Urząd Miasta w Łomży, Anna Sobocinska

Przygotowanie do matury 2012

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto