Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rewitalizację Starego Rynku musimy jeszcze poczekać. Będzie nowy przetarg

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Kamil Brzostwoski/UM Łomża
Po rocznym przestoju, wykonawca przedstawił nowe ceny, a te nie mogą przekraczać złożonego wcześniej kosztorysu. Miasto musi ogłosić nowy przetarg.

Rewitalizacja Starego Rynku miała kosztować 6,7 mln zł, a do połowy 2021 roku plac w centrum miasta miał zmienić się nie do poznania. Powstać miała posadzka z granitu, fontanna, postument pod pomnik Księcia Janusza I. Plac miał mieć również rys historyczny w postaci wyeksponowania dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza. I właśnie odkrycia archeologiczne, które pokazały więcej niż się początkowo spodziewano sprawiły, że prace związane z rewitalizacją wstrzymano. Mieszkańcy chcieli zachować odkryte m.in. kilkanaście reliktów konstrukcji murowych wykonanych z kamienia i drewniane cembrowiny dawnych studni, a zmiany w projekcie wymagały ustaleń z konserwatorem zabytków. Wydarzenia te spowodowały ponad roczny przestój na budowie.

W tym czasie ceny robót i materiałów znacznie zdrożały. Jak informują urzędnicy, wykonawca przedstawił nową ofertę cenową wykonania prac na Starym Rynku.

- Przepisy nie pozwalają na wyliczenia przez dotychczasowego wykonawcę kosztów po cenach wyższych, niż te wskazane przez niego w kosztorysie ofertowym. Stąd wynika konieczność ogłoszenia nowego przetargu na dokończenie prac - wyjaśnia magistrat.

Urzędnicy zapewniają, że rozwiązanie umowy zostanie dopełnione w formie obustronnego porozumienia uwzględniającego m.in. warunki gwarancji na wykonane dotychczas roboty, zabezpieczenie placu budowy, zapewnienie komunikacji wokół funkcjonującego budynku Hali Kultury. Jak informują, inwestycja jest zrealizowana w około 32 proc. Wykonano między innymi roboty konstrukcyjne w 59 proc, przyłącza i instalacje sanitarne w 21proc., roboty nawierzchniowe w 24proc. Wartość zrealizowanych prac wynosi 2.023.091,41 zł brutto.

- Obecnie trwa inwentaryzacja i odbiór wykonanych dotychczas robót, przygotowanie i negocjacje warunków porozumienia pomiędzy Miastem Łomża, a Generalnym Wykonawcą zadania oraz równolegle prowadzone są prace nad przygotowaniem przetargu na dokończenie realizacji inwestycji - przekazują urzędnicy.

Do końca roku planowane jest wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy, a zakończenie przewidywane jest na wrzesień 2022 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto