Szansa dla osób niepełnosprawnych. Fundacja Dialog tworzy Zakład Aktywności Zawodowej w Chojnach Młodych

Jba
Dawna świetlica w Chojnach Młodych (gm. Łomża) zmieni się wkrótce w Zakład Aktywności Zawodowej. To nowy projekt Fundacji Dialog, mający na celu wsparcie osób niepełnosprawnych. Została podpisana umowa na dzierżawę budynku.

Nowe miejsca pracy, możliwość rozwoju zawodowego, bezpłatna rehabilitacja, wsparcie psychologa i mentora. Fundacja Dialog tworzy ZAZ, w którym pomoc otrzyma trzydzieści osób z niepełnosprawnością, mieszkających na terenie powiatu łomżyńskiego i miasta Łomży.

Fundacja szuka darczyńców

Zakład będzie prowadzić działalność wielobranżową, w zależności od potrzeb rynku i predyspozycji uczestników projektu. Powstanie na miejscu dawnej świetlicy wiejskiej w Chojnach Młodych. Budynek wymaga remontu, na co fundacja pozyskała środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

- Liczymy również na darczyńców. Ceny materiałów remontowych i budowlanych poszły w górę. Poszukujemy firm, które mogłyby wesprzeć projekt i np. ofiarować farby z krótkim terminem ważności lub meble biurowe – mówi Izabela Dąbrowska, koordynator projektu.

Część kosztów remontu pokryje gmina Łomża.

- Cieszę się z zacieśnienia, trwającej już kilka lat, współpracy z Fundacją Dialog. Zakład aktywności zawodowej, który powstanie w Chojnach Młodych jest pochodną naszych wspólnych wartości i empatii – mówi Piotr Kłys, wójt gminy Łomża. - Osoby niepełnosprawne stanowią szczególną kategorię mieszkańców, którzy także na rynku pracy mają znacznie trudniejszy start niż osoby w pełni sprawne. Stworzenie dla nich miejsca do pracy przyczyni się do poprawy ekonomicznych warunków życia, ale także do rozwoju osobistego i samorealizacji zawodowej – dodaje z przekonaniem włodarz gminy.

Właściciele chcą odbudować spaloną aptekę w Jedwabnem. Proszą o pomoc

Podpisana umowa na dzierżawę

Wójt podpisał z członkami zarządu fundacji 10-letnią umowę dzierżawy nieruchomości w Chojnach Młodych. Fundacja zobowiązała się do prowadzenia w budynku działalności statutowej, m. in. w zakresie aktywizacji oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

- Udział w projekcie to szansa nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale też ich rodzin. Dostaną możliwość wytchnienia od sprawowanej opieki nad bliskimi – mówi Marcin Kruhlej, wiceprezes Fundacji Dialog.

– Osoby z niepełnosprawnością w dobie pandemii są szczególnie narażone na poczcie wykluczenia i odizolowania do społeczeństwa. W projekcie mają okazję poznać nowe osoby i nawiązać przyjaźnie. Cieszymy się, że możemy im pomóc – dodaje Izabela Dąbrowska, koordynator projektu.

Fundacja zobowiązała się również do udostępniania pomieszczenia na potrzeby społeczności lokalnej. Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie dokonanie niezbędnych prac remontowo-adaptacyjnych, takich jak dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, remont łazienek i prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Bezpłatna nauka i rehabilitacja

Udział w projekcie jest bezpłatny. Co więcej, fundacja zapewnia kompleksowe wsparcie podczas jego realizacji. Podopieczni nie będą musieli się martwić np. o dojazd do Chojn Młodych. Transport zostanie zapewniony i opłacony. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie psychologa, mentora, pracownika socjalnego, doradcy zawodowego, trenera pracy, rehabilitanta. Mogą liczyć na profesjonalne szkolenia zawodowe. Osobom, które podejmą pracę w zakładzie, fundacja zapewnia umowę o pracę na 0,55 etatu z wynagrodzeniem i codzienną rehabilitację. Rekrutacja trwa do końca kwietnia.

Wartość projektu opiera na 3 367 310,40 zł.

www.mylomza.pl

Mimo obostrzeń zorganizowali przyjęcie weselne. Policja skie...

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie