W Kolnie będzie bezpieczniej. Niebezpieczne skrzyżowanie zastąpi rondo [zdjęcia]

Jba
Udostępnij:
Nowy obiekt zbudowany zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 w Kolnie zastępując obecnie funkcjonujące skrzyżowanie ulic: Konstytucji 3 Maja, Króla Jana III Sobieskiego i Armii Krajowej. W piątek, 17 grudnia, podpisano umowę z wykonawcą.

Ruch okrężny ma być alternatywą dla skrzyżowania trzech dróg: miejskiej, powiatowej i wojewódzkiej.

– Od wielu lat był problem z komunikacją na tym obszarze i dobrze się stało, że znaleźliśmy pieniądze na tę inwestycje, ponieważ było tu dużo wypadków spowodowanych także warunkami atmosferycznymi. Zalane tereny sprawiały zagrożenie w ruchu drogowym. Dzisiaj podpisujemy umowę i będziemy ją realizować dla dobra mieszkańców Kolna i powiatu kolneńskiego, ale także turystów odwiedzających te tereny – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Zewnętrzna średnica czterowlotowego ronda ma mieć 38 m, wyspy środkowej – 20 m. Szerokość jezdni ronda planowana jest na 5,5 m. Na rondzie mają się znaleźć również urządzenia podczyszczające oraz separatory substancji ropopochodnych z osadnikami części mineralnych. Znajdzie się tam również żelbetowy kanał deszczowy.

– Ta inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo kierowców, dlatego jej realizacja jest bardzo potrzebna. Projekt udało się wykonać dosyć szybko, a zezwolenia na rozpoczęcie prac są już wydane. W przyszłym tygodniu przekażemy plac budowy wykonawcy – mówił Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakość jazdy kierowców.

– Odnotowywaliśmy tu bardzo dużo wypadków, kolizji, stłuczek i zauważyliśmy, że w momencie, kiedy zrealizowano inwestycję i przebudowę drogi krajowej, a także powstało w tym miejscu prowizoryczne rondo, kolizje zmniejszyły się praktycznie do zera – zaznaczył Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

– Jeśli porównamy to skrzyżowanie do bramy wjazdowej, to jest to taka nowoczesna, duża brama wjazdowa, która posłuży przede wszystkim mieszkańcom gminy Grabowo i Stawiski – podkreślił Tadeusz Klama, starosta powiatu kolneńskiego.

Na razie miejscu nowego obiektu funkcjonuje prowizoryczne rondo. Ma zostać zamknięte w przyszłym roku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na czerwiec 2023 r. Łączny koszt przedsięwzięcia to blisko 12 mln zł.

Via Baltica. Nowy odcinek DK 63 oddany do użytku [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie