MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen wyjęty spod skrzydeł muzeum. Radni byli jednogłośni

Jba
Jba
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie nie jest już częścią Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży. Stał się samodzielną instytucją kultury. Radni wczoraj jednogłośnie podjęli stosowną uchwałę oraz przyjęli jego statut.

Uchwała to pokłosie podpisanego w kwietniu ubiegłego roku listu intencyjnego Mariusza Chrzanowskiego prezydenta Łomży oraz Marka Olbrysia, wicemarszałka woj. podlaskiego.

- Dzisiejsza uchwała to pierwsza uchwała, która ma na celu wyodrębnienie skansenu ze struktur muzeum, by potem móc przekazać je pod zarząd marszałkowi województwa - wyjaśniał Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży przed głosowaniem i zapewniał, że pracownicy skansenu są poinformowani o sytuacji i nie ma żadnych sprzeciwów.

Zapowiedział też, że kolejnym krokiem będzie wniosek z Urzędu Marszałkowskiego, w którym marszałek wskaże cele, strategię rozwoju tej jednostki oraz zapewnieni, że województwo ma środki finansowe na jego prowadzenie.

- Nie chcę wskazywać terminu, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, myślę, że na sesji w marcu będzie już przygotowana stosowana uchwała, na mocy której zarząd przejmie prowadzenie skansenu - powiedział Andrzej Stypułkowski.

Łomża. Chcą przekazać skansen, by mógł się rozwijać

Jednogłośnie radni podjęli także uchwały w sprawie nadania nazw nowym ulicom w mieście. Ks. Jerzy Popiełuszko będzie patronem drogi położonej na terenie Osiedla nr 14 pomiędzy ulicami Szosa Zambrowska i Zawadzka. Na tym samym osiedlu znajdzie się ulica Szalchecka. Taką nazwę będzie miała droga znajdująca się na działkach pomiędzy ul. Rycerską oraz Księcia Stanisława.

Włodarz chce, by nowa ulica upamiętniła ks. Jerzego Popiełuszkę

Już nie jednogłośnie, ale przy 19 głosach za, braku przeciwnych oraz 3 wstrzymujących się, radni podjęli uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach udzielenia regionalnej pomocy inwestycyjnej na terenie miasta.

Chodzi o ulgi, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, realizujący nowe inwestycje w Łomży. Radni zmienili tym samym obowiązujące dotychczas warunki, uwzględniając nowe rozporządzenie Rady Ministrów w tej kwestii. Przede wszystkim nowa uchwała skróciła okres zwolnienia z podatku od nieruchomości z 6 lat na 3 lata oraz zwiększyła wymagane nakłady inwestycyjne.

- Zmiany są spowodowane sytuacją budżetu miasta, jak i wzrostem cen materiałów budowlanych - wyjaśnia w uzasadnieniu Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto