Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo przejęło Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Joanna Bajkiewicz/UM Łomża
(Od prawej) Marszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i zastępca Prezydenta Miasta Łomża Andrzej Stypułkowski
(Od prawej) Marszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś i zastępca Prezydenta Miasta Łomża Andrzej Stypułkowski Joanna Grabowska
Podpisanie umowy i przekazanie symbolicznych kluczy stanowiło ostatni krok w procesie przejęcia przez samorząd Województwa Podlaskiego Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Ma to zwiększyć możliwości rozwoju tej instytucji.

Nowogrodzki skansen do niedawna był częścią zarządzanego przez samorząd Łomży Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pomysł, aby wydzielić skansen ze struktur łomżyńskiego muzeum i utworzyć samodzielną instytucję, nad którą nadzór przejęłoby województwo, zrodził się kilka lat temu. Zabiegały o to władze Łomży i województwa. Dla miasta utrzymanie instytucji było zbyt dużym wyzwaniem finansowym (ponad 900 tys. rocznie). Natomiast zarząd województwa uznał, że muzeum, jako samodzielna jednostka, będzie miało lepsze perspektywy rozwoju, większy dostęp do dotacji i wyższe finansowanie.

- Po piętnastu latach starań dzisiaj mamy finał, a jednocześnie początek czegoś wspaniałego. (…) Miejmy nadzieję, że ta zmiana to nowe życie dla tego skansenu, bo ten obiekt zasługuje na dużo więcej i chcemy tego dokonać – mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, którego dziadek – Bolesław Olbryś – współpracował z Adamem Chętnikiem, założycielem obiektu.

Skansen w Nowogrodzie trafi pod skrzydła województwa. Jest z...

- To trzecie podejście do przekazania skansenu na rzecz województwa podlaskiego, które okazało się skuteczne. Takie rozwiązania możemy zaobserwować na terenie całego kraju. Myślę, że będzie to impuls do rozwoju tego miejsca, impuls do tego, żeby w większym zakresie przypominać tradycje, obyczaje społeczności kurpiowskiej – podkreślał przekazujący symboliczne klucze do skansenu zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.

Również wnuk założyciela skansenu, Jacek Chętnik jest przekonany, że zmiany dokonane w instytucji poprawią jej kondycję i pozwolą na "rozwinięcie skrzydeł".

- Jestem bardzo szczęśliwy, to naprawdę nowy rozdział w historii skansenu. Ja chcę bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przejęcie muzeum przez samorząd województwa, a w szczególności panu wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi – Kurp z dziada pradziada, serce związane z tą ziemią – mówił.

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków regionu. Został założony w 1927 r. przez Adama Chętnika i jego żonę Zofię z Klukowskich pod kuratelą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Całość stanowi park etnograficzny rozpościerający się na obszarze ok. 3,5 ha, uulokowany na skarpie, z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę.

- To wyjątkowy obiekt, drugi najstarsze muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Nie wszyscy o tym wiedzą, nawet w województwie podlaskim i mam nadzieję, że odkryją teraz to miejsce. To najpiękniej położony skansen w Polsce, zapraszam serdecznie – zachęcał do odwiedzin parku etnograficznego Juliusz Jakimowicz, nowy dyrektor instytucji.

Łomża. Chcą przekazać skansen, by mógł się rozwijać

Skansen wyjęty spod skrzydeł muzeum. Radni byli jednogłośni

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto